Pro zcela imobilní osoby nebo osoby se sníženou mobilitou je invalidní vozík potřebnou pomůckou, která jim usnadní pohyb a tím i život a zařazení do společnosti. Může se jednat o dočasné zdravotní problémy nebo i o problémy dlouhodobého charakteru, jako je například ochrnutí. Poradíme vám, jak si takový vozík zajistit a jak ho správně vybrat. Důležité je u vozíků určit správnou šíři sedu, aby se uživatel citíl ve vozíku pohodlně a mohl jej i bezproblémově ovládat.

Mechanické vozíky se dělí do několika základních kategorií (viz níže), a to především podle jejich užitných vlastností.

Vozíky základní, které mají nosnost minimálně 120 kg, odnímatelné nebo odklopné bočnice, odklopné a výškově nastavitelné podnožky. Některé základní vozíky mají i rychloupínací (odnímatelná) zadní kola Hmotnost vozíků je zpravidla 17 kg a vyšší.

Vozíky odlehčené, které mají nosnost minimálně 100 kg a jsou konstruované z lehkých slitin. Dále mají odnímatelné nebo odklopné bočnice, odklopné a výškově nastavitelné podnožky, rychloupínací (odnímatelná) zadní kola a jejich hmotnost je zpravidla do 17 kg.

Vozíky odlehčené variabilní, které mají navíc možnost změny těžiště (vhodné po amputacích), nastavení výšky a hloubky sedu, variabilitu područek.

Vozíky mechanické aktivní, které jsou velmi lehké, zpravidla do 12 kg, mají volbu výšky a hloubky sedu, volbu výšky zádové opěry, volitelný úhel zádové opěry, volbu změny těžiště, rychloupínací (odnímatelná) zadní kola.

Existují další typy vozíků, jakou jsou vozíky speciální nadměrné, jednopákové, dvouobručové, vertikalizační, multifunkční, dětské a další. U těchto typů vozíků doporučujeme osobní (telefonickou) konzultaci.

V naší nabídce najdete i vozíky repasované, jak v základních kategoriích, tak i v kategoriích speciálních.

Elektrické vozíky určeny pro osoby s takovým postižením dolních končetin, které brání samostatné chůzi a současně s takovým postižením horních končetin, které neumožňuje pohyb na mechanickém vozíku s ručním pohonem. Kritéria stanovená k přidělení vozíku s elektrickým pohonem může naplnit i ten, kdo mimo dolních končetin sice nemá postiženy horní končetiny, ale trpí jinou závažnou chronickou chorobou, která mu brání podstupovat zvýšenou fyzickou zátěž.

Interiérové elektrické vozíky mají většinou menší rozměry a menší přední i zadní kolečka. Některé vozíky mohou být i skládací pro snadnější transport.

Exteriérové elektrické vozíky jsou určené převážně na venkovní použití a do terénu. Mohou být však využívání i v interiéru (dle dispozic bytu, domu). Jsou vybavené osvětlením a většími předními i zadními koly pro pohyb v terénu.

Speciální elektrické vozíky mohou být vybaveny speciální funkcí, která buď zvedne sed uživatele do výšky a uživatel má možnost dosáhnout i tam, kde normálně nemůže a nebo si může nastavit výšku sedu kvůli přesouvání, nebo může být vozík „stavěcí“, v takovém případě zvedne (postaví) uživatele na nohy.

V naší nabídce najdete i vozíky repasované, dle aktuální nabídky.

Před pořízením invalidního vozíku doporučujeme využít konzultaci s naším odborníkem pro výběr vhodného typu a doporučení způsobu pořízení viz níže.

Předpis na poukaz
Na základě Vašeho zdravotního stavu Vám může doktor vozík předepsat na poukaz a může tak být hrazen zdravotní pojišťovnou. Poukaz vystavuje specialista – neurolog (NEU), ortoped (ORT), rehabilitační (REH), internista (INT). Základní mechanické vozíky může předepsat i praktický doktor.

Koupě / zápůjčka
Pokud potřebujete vozík pouze na určitou dobu, je možné si jej zapůjčit. Pokud Vám doktor vozík nepředepíše z jakéhokoliv důvodu, můžete si jej libovolně zakoupit.

Naše pobočky v ČR

Navštivte jednu z naší prodejen, kde Vám osobně rádi poradíme.

PlzeňOstrov / Teplice

/ Karlovy Vary

Pomoc s výběrem

Nevíte si rady s výběrem pomůcky? Kontaktuje nás, rádi Vám poradíme.

353 821 633

info@rehatech.cz

25 let zkušeností

Od roku 1994 fungujeme jako rodinná firma a jsme partnery domovů pro seniory, pečovatelských služeb, léčeben dlouhodobě nemocných, rehabilitačních zařízení a dalších institucí.

© 2020 REHA-TECH a.s., všechna práva vyhrazena.

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Zásady ochrany osobních údajů.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. Obchodní podmínky.

REHA-TECH a.s.
Krušnohorská 790
363 01 Ostrov

IČO 01667530
DIČ CZ01667530

Obchodní firma REHA-TECH a.s. je vedená u Krajského soudu v Plzni pod spisovou značkou B 1777.